.Technologie

Język programowania od serwera

Język po stronie serwera, który posłużył mi do produkcji systmu beFrame to OOP PHP. Wszystkie zaprojektowane w tym języku klasy mają swoje zadanie i są logicznie odizolowane. Model bazy danych został zaprojektowany w aplikacji Toad Data Modeler, w strukturze bazy danych MySQL z silnikiem innoDB. Interfejs pomiędzy PHP a MySQL stanowi PDO. Wyświetlanie strony to czysty HTML (czasami ze znacznikami HTML5) i kaskadowe arkusze CSS (czasami CSS3). Ponad to wzbogacono funkcjonalność poszczególnych elementów działaniami biblioteki jQuery.

Klasa bazy danych

Klasą główną systemu, stanowiącą "pomost" do bazy danych, jest klasa o nazwie dbmaganement.class.php. Znajdują się w niej metody odpowiedzialne za wyświetlanie danych, aktualizację i ich usuwanie. Drugą ważną klasą jest klasa konfiguracji (połączenie z bazą danych, przygotowanie zapytań do bazy). Klasa dbmaganement.class.php (w późniejszych wersjach, w ramach refaktoryzacji i optymalizacji nazwy: klas, plików, zmiennych i metod zmienią swoją postać) dziedziczy po klasie konfiguracji.

Klasy pozostałe

Klasa basefunction.class.php to klasa ułatwiająca po prostu pianie kodu, pomaga szyfrować pewne dane w systemie, ustawiać odpowiednie kodowania znaków wyswietlanych na stronie, wysyłać maile, etc. Klasa form.class.php to klasa odpowiedzialna za dynamiczne generowanie formularzy internetowych, za ich walidację i poprawne wyświetlanie. Ostatnią klasą jest menedżer plików file.class.php (wysyłanie zdjęć, kasowanie, itd.). Cały system działa w oparciu o logikę przedstawioną na rysunku 2. Teraz przejdę do zagadnień związanych z bezpieczeństwem systemu beFrame.

2024 - Internet.Media - Damian Krawiec, Zielona Góra, Lubuskie
m(at)internet.media.pl