.CMS-BF10.0 => IM-CMS 1.0

CMS-BF w wersji 10.0 stanie się IM-CMS wersja 1.0

Zmiana nazwy to nie tylko zabieg kosmetyczny. Zmiana nazwy pociągnie za sobą również zmiany od strony backend'u i frontend'u. Dziś (12-03-2019) jestem na etapie obmyślania koncepcji projektowych, dostosowywania założeń do możliwości (technologicznych i niestety czasowych), konfrontacji pewnych niuansów technologicznych... Dlaczego po prawie 10 latach rozwoju CMS-BF postanowiłem przebudować tak drastycznie silnik (helpery, content, itd.)? - przecież bieżąca wersja stabilna ma bardzo udane wdrożenia. Są dwie przyczyny, wszystko się po prostu dezaktualizuje, mam tu namyśli wersję bootstrap'a, Fontawesome. I drugie ważniejsze: przez te 10 lat, podczas pracy z różnej maści projektami zobaczyłem co tak naprawdę mógłbym udoskonalić, czego wymagają ludzie, zarówno zleceniodawcy jak i odbiorcy. Gdzie mógłbym poprawić bazpieczeństwo, jak administratorowi poprawić ergonomię i wydajność zarządzania serwisem. Zestawiając wszystkie te elementy w głowie, na bierząco tworzę sobie model logiczny i funkcjonalny przyszłej aplikacji IM-CMS.

Wstępne założenia koncepcyjne

Teraz trochę technicznie. Obecnie w CMS-BF zdefiniowane są różne obiekty typu slider (zawierające obraz o szerokości 100%), widget (zawierający datę zdjęcie, trochę treści), content (zawierający sformatowaną treść), itd.
Na budowę danej strony (sekcji w serwisie) składa się miks wyżej wymienionych obiektów. A co jeśliby nie rozdzielać logicznie (nie tworzyć modelów abstrakcyjnych) tych elementów? Poniżej wylistowana są podstawowe założenia IM-CMS, które pozwolą serwis w bardziej elastyczny sposób:
  • Administrator tworzy w serwisie nieskończenie wiele obiektów danego typu
  • Każdy typ może składać się z różnych elementów (data, sformatowana treść, obraz)
  • Administrator definiuje z jakich elementów składa się dany typ
  • Administrator definiuje z jakie obiekty są jakiego typu
  • I teraz najważniejsze: administrator dany obiekt może "przyczepiać" do różnych sekcji serwisu
Takie podejście sprawi, że system CMS stanie się niezwykle elastyczny i będzie mógł łatwo sprostać różnym wymaganiom.

Pozwolę, aby "czas stał się moim sprzymierzeńcem"

Wracając jeszcze do ograniczeń czasowych - postanowiłem, że w tym momencie zaprzestanę rozwoju CMS-BF, jednakże ta aplikacja będzie wciąż w wersji produkcyjnej gotowej do wdrożeń. Natomiast IM-CMS będzie budowana osobnym torem, i obiecałem sobie, że ten projekt będzie realizowany tyle czasu ile potrzeba - bez żadnego pośpiechu. Tak musi być!
"Czas stanie się moim sprzymierzeńcem" - jak napisał Haruki Murakami w książce "Śmierć komandora":)

2024 - Internet.Media - Damian Krawiec, Zielona Góra, Lubuskie
m(at)internet.media.pl