.Obliczenia i usługi w chmurze

Tryb repozytorium

Gdy chcemy mieć dostęp do pewnych funkcjonalności z każdego miejsca na świecie, musimy pokusić się o aplikację działającą w trybie repozytorium. Oczywiście specyfikacja dla takiego programu jest określana przez użytkownika. Zawiera ona zbiór klas i biblotek do wykorzystania pod danymi ścieżkami url.

Bezpieczeństwo usług

Zabezpieczenie takiego repozytorium odbywa się najczęściej przez zawarcie w nazwie adresu odcisku palca, bądź zdefiniowanie na serwerze (gdzie ona się znajduje) puli adresów IP hostów które mogą łączyć się z repozytorium, bądź po prostu przez zdefiniowanie na domenie certyfikatu SSL. Przykładowo chcemy podłączyć do swoich obliczeń metodę, która pomoże nam oszacować ryzyko powiedzmy inwestycji kapitału w pewną spółkę X (implementacja na rysunku).

Złożoność obliczeń

Oczywiście ten przykład jest bardzo prozaiczny, aczkolwiek służy tylko do przedstawienia koncepcji. W rzeczwistości obliczenia będą dużo bardziej złożone. Widać w nim, że znając swoją ścieżkę do repozytorium jesteśmy w stanie się do niego podłączyć z każdego miejsca na ziemi. Oczywiście zabezpieczenie należało by zwiększyć poprzez "nałożenie" na domenę certyfikatu SSL, bądź jak wspominałem wcześniej zdefiniować na serwerze końcówki mające do niego dostęp.

2024 - Internet.Media - Damian Krawiec, Zielona Góra, Lubuskie
m(at)internet.media.pl