.Projekt dydaktyczny - Platforma Cyfrowej Nauki v2

Serwis Platforma Cyfrowej Nauki v2

Zleceniodawcą projektu był Uniwersytet Śląski, Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projekt to rozbudowa Platformy Cyfrowej Nauki z roku 2022. Oprócz opracowanych w wersji 1 funkcjonalności, zaimpementowano:
  • zupełnie przebudowany layout,
  • nowe modele,
  • integracja z nową wersją sketchfab API v2,
  • możliwość przesyłania próbek przez zalogowanych użytkowników (poprzez formularz z walidacją AJAX),
  • pobranie tagów z API Sketchfab v2,
  • tryb dostępności dla osób niepełnosprawnych.
Modele 3D są wyświetlane z udziałem serwisu Sketchfab, za pośrednictwem narzędzia "Sketchfab API Viewer v2". Dodatkowo za pomocą klasycznej integracji (REST z biblioteką cURL) do webserwisu zostają dynamicznie pobrane nazwy i opisy każdego modeli, a także od wersji 2 tagi i miniatura obrazu modelu. Całość zrealizowana jest na najnowszej wersji silnika IM-CMS.

Komunikacja ze Sketchfab API Viewer i REST API

Do integracji danego modelu na poziomie interaktywnego obiektu 3D, nazwy, opisu, tagów i miniatury potrzebne jest tzw. UID modelu nadane przez serwis Sketchfab w momecie dodawania modelu do bazy Sketchfab. Tak też działa wersja 2 API.

Interaktywność modeli 3D

Dzięki bibliotece "Sketchfab API Viewer" wszystkie modele wyświetlone w webserwisie są w pełni interaktywne. To znaczy, że za pomocą myszki (chwyć, przeciągnij i upuść) możemy obracać dany model, a za pomocą rolki (scroll) oddalać i przybliżać.
Dokumentacja v2 uproszczona: dokument PDF

2025 - Internet.Media - Damian Krawiec, Zielona Góra, Lubuskie
m(at)internet.media.pl